Mobilen rešitve kokošnjakov
Mobilni kokošnjaki so lahko rešitev in izbira za male kmetije, ki se dodatno ukvarjajo z rejo kokoši nesnic. Gre za mobilni kokošnjak za katerega ni potrebno urejati gradbene dokumentacije, zato je postopek od odločitve do izvajanje reje lahko hitrejši in učinkovit. Gre za alternativni sistem reje kokoši z izpusti, kar je v današnjih razmerah ko se spreminja zakonodaja lahko tudi alternativna rešitev za prijazno rejo kokoši nesnic. Ta sistem omogoča odprto rejo kokoši nesnic, ko s prestavljanjem mobilnega kokošnjaka zagotavljamo pašo kokošim v čredinkah. Kokošnjak je v tem primeru na kolesih ali na saneh, ki omogočajo prestavljanje kokošnjaka po površini s priklopom na traktor.
Prednosti mobilne reje kokoši nesnic
Mobilni kokošnjaki omogočajo prosto rejo kokoši na pašnikih, kar pozitivno vpliva na dobrobit kokoši nesnic. Redno premikanje kokošnjaka pripomore k enakomerni obremenitvi tal, vodeno uporabo čredink, preprečuje prekomerno uničenje travne ruše ter zmanjšuje tveganje za bolezni in zajedavce. Ta oblika reje se lahko odlično dopolnjuje z drugimi kmetijskimi panogami in omogoča dodatno ponudbo na kmetijah. Krmljenje in napajanje kokoši je urejeno znotraj kokošnjaka. Znotraj kokošnjaka so urjena tudi skupinska nastlana gnezda, kjer kokoši znesejo jajca. Pobiranje jajc je v tem primeru od zunaj z odpiranjem vrat na gnezdu.
Slabosti reje kokoši nesnic v mobilnih kokošnjakih na prostem
Ker gre za rejo kokoši, nastanjene izven objektov, morajo biti, kadar je to potrebno, zavarovane pred neugodnimi vremenskimi razmerami, plenilci in drugimi nevarnostmi. V neugodnih vremenskih razmerah morajo imeti na voljo najmanj zaščito pred močnim vetrom ali soncem in suh prostor oziroma suho mesto za počitek. Mobilni kokošnjaki nudijo prostor za umik kokoši iz pašnika v primeru slabega vremena in v nočnem času. Na pašnikih pa je potrebno narediti tudi manjše pokrite niše, da se lahko skrijejo pred plenilci iz zraka. Ograjeni pašniki z mrežami pa zagotavljajo zaščito pred ostalimi plenilci.
Velikost obratov za prodajo jajc brez potrebne registracije
Za reje do 50 kokoši, ko se prodaja jajc vrši doma na dvorišču ali ko rejec sam prodaja na tržnici ni potreben vpis v register rejcev kokoši nesnic. Reja kokoši se zaveda samo pri izpolnjevanju zbirnih vlog. Tudi za rejo nesnic do 350 kokoši v primeru, da se jajca prodajajo doma na dvorišču ogrizoma v jajce matu na dvorišču kmetije ni potrebna registracija.
Prodaja jajc ko je potrebna registracija obrata
V kolikor prodajamo jajc na tržnici in jajce matu izven dvorišča kmetije je za rejo do 350 kokoši potrebna registracija obrata. V kolikor prodajamo jajca v javne zavode, gostilne in trgovine je poleg registracije zahtevan tudi odobren pakirni center za pakiranje jajc. Za rejo več kot 350 kokoši je potrebna registracija obrata in odobren pakirni center za jajca.
Dodatna dejavnost na kmetiji Reja manjšega števila kokoši nesnic in reja kokoši nesnic v mobilnih kokošnjakih je lahko tudi kot dodatna dejavnost na kmetiji. Jajca lahko prodajamo neposredno potrošnikom na kmetijskem gospodarstvu ali na lokalnih tržnicah v skladu z našo zakonodajo. Registrirane reje pa tudi v javne zavode, gostinske lokale in druge prodajne poti.
Velikost mobilnih kokošnjakov in okvirna cena Za samooskrbo so lahko preproste rešitve za par deset kokoši. Obstajajo pa mobilni kokošnjaki katerih velikost se giblje od 100 do 500 nesnic ali pa tudi več do 1200 kokoši. Preproste manjše kokošnjake si lahko naredimo tudi sami. Obstajajo pa podjetja v tujini, ki ponujajo izdelane mobilne kokošnjake za več sto kokoši nesnic. Okvirna cena za mobilni kokošnjak se giblje med 15.000 do 40.000 € ali več, odvisno od velikosti, notranja opremljenosti, strojno krmljenje, napajanje, dodatne prilagodite, zbiranje jajc in oprema za samooskrbo z električno energijo z vgrajenimi sončnimi paneli za pridobivanje energije.
Reja kokoši nesnic v mobilnih kokošnjakih lahko prinaša prednosti predvsem zardi preproste rešitve, hitre rešitve za začetek reje kokoši. Mogoče v pomoč nekaj naslovov podjetij, ki imajo ponudbo mobilnih kokošnjakov za dodatne informacije o mobilnih kokošnjakih. www.huehnermobil.de ; www.kerkstroer-mobilstall.de ; http://mobilekropper.com
Vključitev v ukrep ekološke reja ali vključitev v Dobrobit živali z rejo kokoši nesnic
Reja kokoši v mobilnih kokošnjakih nudi možnost uveljavljanja oziroma vstopanje v ekološko rejo kokoši nesnic, kjer je zahtevan izpust kokoši. V ekoloških rejah mora biti vsaj 4 m2/kokoš zunanje površine izpusta , znotraj pa je zahteva do 6 kokoši na m 2 uporabne površine. Obremenitev pašnikov ne sme presegati 170 kg N/ha/leto (max. 230 kokoši nesnic /ha)
Od leta 2024 je v Sloveniji možna vključitev v ukrep dobrobiti živali v primeru reje najmanj 350 kokoši nesnic. https://skp.si/skupna-kmetijska-politika-2023-2027/intervencije-skp/irp28-dobrobit-zivali/dobrobit-zivali-perutnina
Osnovni prostorski pogoji pri talni reji z nastiljem, z manj kot 350 kokošmi nesnicami, je v konvencionalni reji predpisana uporabna površina do 9 kokoši na m2.
Primer mobilnega kokošnjaka manjšega za 350 in velikega za 1200 kokoši nesnic iz okolice Salzburga v Avstriji. ( foto lasten vir).
Pobiranje jajc v mobilnem kokošnjaku od zunaj in primer ureditve zaščitnih niš pred plenilci na pašniku. ( foto lasten vir).
Pripravil:
KGZS Zavod Ptuj
Peter Pribožič, univ. dipl. ing. zoot.
Nazaj na seznam novic
Vsi kontakti