Virus PED spada v družino Coronavide-rod Aphacoronavirus. Prvič je opisana v Veliki Britaniji in sicer pri pitancih leta 1971. Epidemija PED v Evropi je bila v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Leta 2010 so se pojavili visoko patogeni sevi virusa na Kitajskem in bolezen je postala gospodarsko zelo pomembna. Leta 2013 se je visoko patogeni virus razširil v ZDA in tam povzročal ogromno škodo v prašičereji.
Visoko patogeni sevi PED povzročajo vodeno drisko, bruhanje, neješčnost in hiranje pri vseh kategorijah prašičev. Smrtnost pri sesnih pujskih je lahko tudi 100 odstotna. Bolezen pri tekačih in pitancih poteka z blažjimi kliničnimi znaki, predvsem s slabšim prirastkom. Bolezen se sama omeji, če v rejo ne vključujemo novih prašičev. Leta 2014 se je visoko patogeni sev PED pojavil v Evropi in sicer v Nemčiji, Franciji in Belgiji, leta 2015 pa je bil izoliran v Sloveniji.
V Sloveniji je opisan primer v reji pitancev. Na dan naselitve je imel en pitanec močno vodeno in krvavo drisko. Poginil je isti dan. 5 pitancev je imelo blago drisko. Po štirih dneh se je pri vseh pitancih pojavila močna vodena driska, neješčnost, potrtost, hujšanje in dehidracija. Najbolj prizadeti so imeli živčne simptome-tresenje, krči, nekoordinirano gibanje in težave pri vstajanju. Klinični znaki so trajali dva tedna. V krvi vseh prašičev so našli protitelesa proti virusu PED. 21 dni po naselitvi pitanci niso imeli več driske. Smrtnost je bila manjša od 2 %.
Sum bolezni je bil potrjen z natančno epidemiološko analizo, kliničnimi preiskavami in diferencialno diagnostiko. Po načinu izbruha, poteku, kliničnih znakih, obolevnosti in smrtnosti sklepamo da gre za nizko patogeni sev virusa PED. Kljub nizki smrtnosti-manj kot 2 % je bila v reji povzročena velika gospodarska škoda. Prirast je bil zmanjšan za 16 %. Pomembno je kako je prišlo do vnosa bolezni v rejo, še pomembnejše pa kaj storiti da do vnosa sploh nebi prišlo. Za preprečevanja vnosa bolezni v rejo so ključni biovarnostni ukrepi. Med slednjimi omenjam nakup prašičev iz čim manj virov, nakup prašičev iz rej preverjeno prostih določenih patogenih mikrobov, transport prašičev z očiščenimi, razkuženimi in osušenimi prevoznimi sredstvi, dostava živali neposredno na gospodarstvo, vselitev prašičev v očiščene in razkužene hleve, ki so prazni vsaj en teden. Upoštevamo strog nadzor nad obiskovalci hleva, le ti se morajo pred vstopom preobuti in preobleči. Pred vstopom na gospodarstvo in v rejo morajo biti namaščene dezobariere, ki morajo biti ustrezno vzdrževane.
PED uvrščamo med ekonomske bolezni, zato ni navedena v Pravilniku o boleznih živali. Posledično ni predpisanih ukrepov ob pojavu bolezni .Prašičerejci so o bolezni slabo poučeni in obveščeni, zato na njo niso dovolj pozorni, posledica so velike gospodarske izgube in slabo počutje živali .
Predstavil bi vam 23 tehničnih korakov ,da PED virus nima več ekonomskega vpliva na rejo. Ukrepi za obvladanje in postopki ob izbruhu PED so sledeči:
Avtor: Miran Zorin
Nazaj na seznam novic
Vsi kontakti