Namen obdelave tal je ustvarjanje optimalnih pogojev za setev kulturnih rastlin. Z obdelavo uničimo plevele . Prezračimo zemljo in omogočimo nitrifikacijo( sproščanje hranil iz tal). Tla se ogrejejo in ustvarijo se optimalni pogoji za rast kulturnih rastlin. Z obdelavo zadelamo organske ostanke in gnojila v tla in s tem omogočimo razgradnjo v humus in hranilne snovi . Z obdelavo v tla zaorjemo tudi rastlinske ostanke (slamo) na katerih so ostanki bolezni, ter onemogočimo njihovo širjenje.
Načini obdelave tal:
Direktna setev pomeni setev kulturnih rastlin brez predhodne obdelave tal. Prednosti so majhna poraba energije in povečevanje humusa v tleh.
Pomanjkljivosti so:
Klasična obdelava tal s predhodnim oranjem s predplužniki, ki najprej na dno brazde vržejo rastlinske ostanke od prejšnje kulture ter jih nato zagrnejo z zemljo. Odpravi večino pomanjkljivosti ki jih prinaša direktna setev, vendar je pri tem večja poraba energije. Slabost je tudi da prekinemo kapilarni sistem v tleh zato je lahko ob pomanjkanju vlage v tleh slabši vznik. Pri oranju obstaja tudi nevarnost pojava grud v primeru da se nam brazde zasušijo, kar povzroča slabši vznik rastlin.
Takšna obdelava deloma odpravi pomanjkljivosti direktne setve ter pomanjkljivosti klasične obdelave (oranja).
Najboljši oziroma najbolj učinkoviti kmetje se še vedno za osnovno obdelovanje tal, predvsem za glavno kulturo poslužujejo pluga.
Na težkih tleh je praviloma boljše oranje jeseni, da se brazde premrznejo in lahko spomladi pripravimo optimalno setvenico. Na lažjih tleh pa lahko orjemo tudi spomladi.
V primerih, ko imamo posejane ozimine je smiselno posejati strniščne dosevke za katere pa je bistveno boljša uporaba minimalne obdelave tal. Idealni stroji za takšno setev so gruberji z montiranimi sejalnicami, s katerimi zrahljamo zemljo do globine 10 cm, uničimo plevele ter istočasno posejemo strniščni posevek. Takšna obdelava je poceni, učinkovita, ker porabimo malo energije, ne prekinemo kapilarnega sistema, istočasno pa povečujemo vsebnost humusa v tleh in izboljšujemo rodovitnost.
Avtor: Ivan Brodnjak
Nazaj na seznam novic
Vsi kontakti