Analize kažejo, da imamo na območju Podravja največje območje prekislih tal v Sloveniji. Močno rumeni ječmeni, ki jih lahko vidimo jeseni ali zgodaj spomladi so tipičen indikator kislosti. Iz dolgoletnih izkušenj v svetovalni službi lahko za gotovostjo trdim, da so prekisla tla najpogostejši razlog za slabo rodovitnost, zato bo v prihodnje bistveno večjo pozornost potrebno nameniti pH vrednosti.
Večina kulturnih rastlin najboljše uspeva v nevtralni do rahlo kisli reakciji tal (tako imenovani pH 6–7). Bistveno zmanjšanje pridelkov se prične pri PH 5 ali nižje.
Viri stalnega zakisanja so kisel dež, izpiranje kalcija in magnezija iz tal, odvzem kalcija z pridelki, ter gnojenje z gnojili, ki delujejo kislo.
Apno ima pomembno vlogo tudi pri tvorbi strukturnih delcev v tleh. Pri zadostni količini kalcija so tla grudičasta, kar vpliva na boljšo zračnost tal, poleg tega so takšna tla sposobna dalj časa zadrževati vlago.
Z apnenjem prekislih tal z IGM apnencem bistveno izboljšamo rodovitnost tal. Hitrost delovanja apnenih gnojil je odvisna topnosti in meljave apnencev. Tako lahko uporabimo hitro delujoče apno (na primer hidratizirano), ki vsebuje 70% kalcijevega oksida, ali bolj počasi delujoči apnenec (na primer mleti apnenec), ki vsebuje okrog 50% kalcijevega oksida. Količino apnenih gnojil je potrebno preračunati glede na vsebnost kalcijevega oksida v gnojilu, njegova učinkovitost pa je močno odvisna od kalibracije.
Iz tabele je razvidno, da je najprimernejši material za apnenje v primeru prekislih tal naravni litavski apnenec, ki ima dolgotrajno delovanje ob enem pa je cenovno sprejemljiv. Da učinkovito izboljšamo PH vrednost moramo namreč dodati od 3 do 6 ton čistega kalcijevega oksida, kar pomeni znatne količine materiala. Z hidratiziranim apnom, agroapnom ali izdelki iz alg lahko rešujemo trenutni pridelek, nikakor pa ne rešujemo prenizkih PH vrednosti.
Najbolje je apniti izven rastne sezone, pozimi ali po žitnih strniščih. Pravi efekt apnenja je viden čez kako leto, ko se apno enakomerno pomeša po celi ornici. Prav tako ni zaželjeno, da prihaja apno v stik z gnojili, predvsem nitrofoskali, zato je smiselno, da po apnenju ali pred gnojenjem opravimo mehansko obdelavo tal.
Avtor: Ivan Brodnjak
Nazaj na seznam novic
Vsi kontakti