Vročina, suha ali celo presuha tla na eni strani, na drugi strani daljša obdobja z obiljem padavin in namočenostjo tal, vse to kmete ovira v optimalni obdelavi tal, predsetveni pripravi tal in tudi ob izvedbi setve. Da bodo kmetje lahko v prihodnje sejali, sadili in obdelovali tla za pridelavo poljščin, krmnih rastlin na njivah in tudi zelenjadnic bodo vsekakor potrebne prilagoditve.
Svetovni dan kmetic, ki ga obeležujemo 15. oktobra, je priložnost za priznanje in praznovanje ključne vloge, ki jo imajo kmetice v kmetijstvu, gospodarstvu in skupnostih po vsem svetu. Ta dan je bil ustanovljen leta 2008 z namenom osvetliti izzive, s katerimi se srečujejo ženske na podeželju, ter poudariti njihov prispevek k trajnostnem razvoju in prehranski varnosti.
Kmetje, ki zaradi obilnega jesenskega deževja in posledične velike namočenosti tal svojih površin, vključenih v operacijo MET ne boste mogli pokositi do 15. oktobra 2024 in jih niste pokosili niti v spomladanskem času (do 25.6.2024) in s tem ne boste mogli izpolniti obveznosti glede minimalne obdelave tal (1x letna košnja) do 15. oktobra 2024 morate javiti višjo silo. Podrobnosti so v priloženem dopisu.
Pozivamo vas, da se vključite v shemo IK in pričnete s pridelavo žit in ajde po zahtevah specifikacije IK. Pred setvijo se prijavite v postopek certificiranja pri enem izmed treh certifikacijskih organov: Bureau Veritas, Inštitut za kontrolo in certifikacijo v kmetijstvu in gozdarstvu Maribor (Inštitut KON-CERT) ter Inštitut za kontrolo in certifikacijo Univerze v Mariboru (IKC UM).
Smernice so namenjene zagotavljanju osnovnih informacij in osnovnega znanja o najpomembnejših vidikih biološke varnosti v obratih z živalmi, kot so določeni s pravilnikom. Zajemajo osnovne informacije o sprejemljivih načinih izvajanja splošnih biovarnostnih ukrepov in o kriterijih za merjenje željenih učinkov ukrepov. Vsebino teh smernic je treba obravnavati kot priporočila.