KGZ Ptuj X
GO

Novice

Novice - Vinogradništvo in vinarstvo - sreda, 28. avgust 2024

TRGATEV 2024

Aktualni letnik je za pridelavo grozdja v Halozah in Slovenskih goricah eden najzahtevnejših v zadnjem obdobju. Ne toliko s strani varstva vinske trte pred boleznimi, saj se je zaščita vinske trte lahko striktno opravljala, zaradi kratkotrajnih padavin je bilo možno izvesti škropljenja v relativno hitrem obdobju po padavinah. Relativna zračna vlaga je bila tudi zelo nizka (večinoma pod 50 %), tako da nespolni trosi oidija niso imeli pogojev za kalitev. Zelo zahtevno leto pa je zaradi samih ekstremnih vremenskih pojavov. Spomladi se je začelo s spomladansko pozebo. Nizke temperature so povzročile škodo v vseh vinogradih. Sorte, katere zgodaj odganjajo so lahko povsem pozeble (predvsem sorta 'Muškat ottonel'). Pri večina drugih sort je mraz povzročil stres trtam, kar je v naprej botrovalo motnjam v cvetenju vinske trte, kar je sedaj opazno v neenakomernem dozorevanju grozdja (nerazvite, manjše zelene jagode). V poletnih mesecih so se začela krajevna neurja s točo. Toča je povzročila škodo tako v Halozah, kot v Slovenskih goricah.

Visoke temperature v zadnjem obdobju, so zelo pospešile dozorevanje grozdja. Smo šele konec avgusta in rane sorte v kleteh fermentirajo oz. so že zaključile s fermentacijo.  Po podatkih merjenja dozorevanja grozdja s strani KGZS Zavoda Maribor, je letošnji letnik drugi najzgodnejši, za najzgodnejšim letnikom 2003.

Visoke temperature med trgatvijo negativno vplivajo na sam proces predelave, zato  je potrebno upoštevati nekaj osnovnih napotkov:

HIGIENA: visoke temperature pospešujejo razvoj divjih kvasovk, bakterij. Poskrbeti je potrebno za ustrezno higieno v vseh postopkih predelave, od začetka transporta pa vse do konca, ko nastavimo vrelno veho!

TEMPERATURA: grozdje potrgati v zgodnjih jutranjih urah. Trgatev se naj opravi do 11. ure.

TRANSPORT: grozdje v najkrajšem možnem času transportirati do stiskalnice.

ŽVEPLANJE: grozdje žveplano pred transportom, v kolikor predelava ni v neposredni bližini vinograda, v drugem primeru pred samim mletjem (pecljanjem) oz. stiskanjem.

MLETJE IN STISKANJE GROZDJA: v primeru zelo poškodovanega grozdja, svetujemo predelavo brez mletja grozdja (pecljevalnik). Grozdje v najkrajšem možnem času stisnemo, v kolikor ni možnosti hlajenja same brozge.

HLAJENJE: osnova je hladno grozdje (potrgano v jutranjih urah). V kolikor ni možno hladiti s hladilnimi sistemi, si pred trgatvijo zamrznite plastenke v skrinji. Priporočamo hlajenje že samega mošta pred razsluzom).

RAZSLUZEVANJE: dan po trgatvi, čimprej opraviti razsluz (ločevanje grobih droži)

FERMENTACIJA: po razsluzu je potrebno čimprej dodati selekcionirane kvasovke, da se ne razmnožijo divje kvasovke. Med samo fermentacijo je potrebno spremljati temperaturo in potek fermentacije z vsakodnevnim spremljanjem padanja sladkorja z refraktometerjem v  °Oe. Za svežo linijo je optimalno, da kvasovke predelajo 5 ° Oe na dan. V kolikor fermentacija poteka brez sistemov hlajenja, je v teh poletnih temperaturah to nemogoče doseči, vendar s hlajenjem s plastenkami oz. drugimi metodami poskušajte čim bolj omejiti temperaturo fermentacije.

Svetujemo tudi da v laboratoriju opravite analizo na YAN (asimilativni dušik), kateri je podlaga, za dodajanje hrane za kvasovke. V letošnjem letu so načeloma zelo nizke vrednosti, za to je obvezno dodajanje hrane, da se zagotovi optimalno delovanje selekcioniranih kvasovk.

Zaradi neugodnih fermentacijskih pogojev izrecno svetujemo, da se fermentacije ne zaustavlja v namene za vina z ostankom sladkorja!

Zaradi vseh teh vremenskih dogodkov v letošnjem letu, se lahko v Halozah in Srednjih Slovenskih goricah pri večini vinogradnikih pričakuje od 20 do 50 % pridelanega grozdja na večletno povprečje!

 

 

Za več informacij smo vam na voljo na KGZS Zavodu Ptuj

KSS Ptuj

                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Matej Rebernišek, mag.kmet.

Nazaj na seznam novic